Co chcete vědět o učebnici Montessori vaření – Julie, Robík a okurka

Co chcete vědět o učebnici Montessori vaření – Julie, Robík a okurka

Z čeho všeho se rodinná učebnice vaření skládá?

Naučit se s dětmi vařit má tři kroky.

  1. Nejprve dítě musíme pochopit. K tomu máme audio příběh a pdf ebook.
  2. Pak se my i dítě musíme aktivity naučit (je zde mnoho specifik, jak vařit s dětmi, např. když škrabeme mrkev – dítě ji musí mít položenou na prkénku – což je princip uzemnění. K tomu nám slouží 20 videí a pdf ebook.
  3. No a pak už můžeme jít do akce v kuchyni a k tomu nám pomůže pdf ebook s recepty.

Učebnice se tedy skládá:

  • 3x  ebook (celkem 120 stran)
  • 1x audio příběh
  • 21x video ukázky

 

Musím studovat montessori pedagogiku, abych toto vaření s dětmi zvládla?

Rozhodně ne. Naše učebnice je přístupná všem, i když s montesorri pedagogikou pracujeme. Ve video ukázkách jednotlivých aktivit uvidíte, jak jsou jednotlivé principy již zakomponovány do práce s dětmi. Vlastně jsme v učebnici pro vás vše již připravili.

Montessori pedagogika je založena na pozorování dětí. A díky tomu víme, kdy dítě něco zajímá a chce to dělat. Dáváme dítěti volnost s aktivitou pracovat, ale zároveň ho vedeme k pravidlům, díky kterým má pak svou svobodu. Aktivity jsou sestaveny tak, aby je dítě zvládlo (v daném věku) a zároveň, aby to pro něj byla výzva a zábava. My dospělí jsme pak už jen průvodci, kteří pootevírají dveře k poznání. Dovnitř už dítě vchází samo.

Pokud by vás zajímalo něco více o montessori pedagogice, podívejte se na stránky naší školky a pracoven pro rodiče s dětmi. Montessori školka 4medvědi, Praha 4

Je možné s touto učebnicí vařit i se staršími dětmi?

Ano, i se staršími dětmi (cca 6-12 let), pokud nemají předchozí zkušenost v kuchyni, je možné začít krok po kroku jako s malými. Tyto starší děti princip rychle pochopí a nové aktivity jim půjdou rychle od ruky. Pro starší děti přináší učebnice ještě další aspekt – umění následovat instrukce a postupy. Když se naučí základy, mohou následně začít kreativně vařit samy.  Když se děti ukotví v tom, jak se co v kuchyni dělá, mají možnost vytvořit svou vlastní verzi a propojit aktivity úplně v jiný originální celek.

I náš kameraman a webmaster se při tvorbě této učebnice inspirovali. Dříve s dcerami, 5 a 7 let, nevařili a nepustili je například ke krájení, ale když viděli, že to jde, šli do toho se svými děti i doma:) 

Jak se dostanu k videím, audio nahrávce a k ebookům?

Po vyplnění objednávkového formuláře a zaplacení vám zašleme přístupové údaje do naší členské sekce, kde si můžete prohlédnout videa, stáhnout audio nahrávku a 3 ebooky.

Není vaření s dětmi nebezpečné?

Není, když dodržíme postupné osvojování dovedností.

Dítě se naučí bezpečně pohybovat a pracovat v kuchyni jedině tehdy, pokud ho k tomu pustíte. Postupnými kroky si dítě osvojuje jednotlivé dovednosti. Důležité také je, abychom my dospělí pochopili, jak dítě uvažuje a co ho žene k vaření. Což je v prvním ebooku a audio nahrávce.

Jak k jednotlivým aktivitám přistoupit bezpečně, pak uvidíte ve video ukázkách.